Spis treści
Góralski ślub i wesele Nowy Targ
TRADYCYJNE GÓRALSKIE WESELE
Pamiętam jak Monika do mnie zadzwoniła, bo byłam wtedy w górach! Teraz wspominam to z uśmiechem na ustach, ponieważ przyszła Panna Młoda, zapytała czy jestem wolna w pierwszą sobotę września. Odparła również, że będzie to tradycyjne góralskie wesele w Tatrach! Z radością odparłam -Tak! Historia Moniki i Wojtka jest nietuzinkowa, bowiem oparta na tradycjach. Podobnie jak na weselu Jowity i Augustina, którzy wprowadzili na swoim polsko-francuskim weselu tradycje z Francji.
Ślub i wesele w górach zdecydowanie odbiegają od tych standardowych, na których mam zazwyczaj okazję fotografować. Czyni te chwile w moich oczach jeszcze bardziej wyjątkowymi. Paleta kolorów, śpiew górali i muzyka na żywo z instrumentami smyczkowymi oraz rozpościerający się widok najwyższych polskich gór Tatr. Choć od tego góralskiego ślubu i wesela już minęło trochę czasu, nie mogłam zatrzymać ich tylko dla siebie, stąd zapragnęłam się nimi z Wami podzielić. Zapraszam na tradycyjne góralskie wesele w Tatrach!
Ślub i wesele w górach | Nowy Targ
Zaczęłam fotografować wcześnie rano, góralskie wesele to tradycja oparta na specyficznym charakterze, lokalnych zwyczajach i elementach folklorystycznych. Przede wszystkim oprócz Państwa Młodych, którzy są bohaterami tego dnia inni uczestnicy wesela również ubierają się w tradycyjne stroje góralskie. Jak się domyślacie, paleta kolorów, elementów i haftów jest olbrzymia!
Kolejnym ważnym elementem jest muzyka górali. Na góralskim ślubie i weselu w górach nie może nic innego zabrzmieć jak muzyka na żywo. Oparta na takich instrumentach jak skrzypce, wiolonczela, bas czy akordeon. Przyśpiewkom nie ma końca, również na samej liturgii, kiedy Para Młoda składa przysięgę. Na ceremonii w kościele gra muzyka na żywo często i zazwyczaj jest prowadzona przez najbliższych przyjaciół i członków rodziny.
Tradycyjny góralski ślub – obrzędy
Zaczynając od początku to zanim odbędzie się tradycyjny góralski ślub, to muszą być zaręczyny! A te również odbiegają od standardowych, bowiem tradycja mówi, że para młoda ogłasza swoje zamiary oraz prosi o błogosławieństwo i akceptację rodziców. Ciekawa jestem, ile aktualnie Par trzyma się tej tradycji.
Góralski ślub zaczyna się od przygotowań Pana Młodego i Pani Młodej, kiedy to obydwoje ubierają się w swoich domach zakładając tradycyjny góralski strój. Jednym istotnym elementem jest fakt, że Pan Młody przebiera koszulę na drugą już w domu Pani Młodej, gdzie również następuje podcinanie wstążek oraz zakładanie tradycyjnych ozdób.
Po błogosławieństwie, które jest niezwykle poruszające i często odbywa się wśród zamówionych śpiewaków, Para młoda wraz z gośćmi wyrusza w procesji z domu Panny Młodej do kościoła lub innego miejsca, gdzie odbywa się ceremonia ślubna. W trakcie procesji towarzyszy im zespół grający na tradycyjnych instrumentach oraz druhowie i druhenki ubrani również w stroje folklorystyczne.
Ceremonia jest bardzo podniosła, góralskie pieśni w akompaniamencie żywych instrumentów często głównie smyczkowych oraz ton głosu śpiewających górali po prostu chwytają za serce. Po ceremonii jak na tradycję przystało odbywają się zdjęcia grupowe, a następnie Para Młoda udaje się bryczkom do miejsca góralskiego wesela, która najczęściej jest drewnianą chatą.
Tradycyjne góralskie wesele, podczas którego serwowane są tradycyjne potrawy góralskie, odbywają się tańce i różnorodne zabawy. Wszyscy tańczą na małym parkiecie i pomimo dużo większej ilości gości w porównaniu do tradycyjnego wesela, to na weselu w górach muzyka odgrywa kluczową rolę, a zespoły grające na tradycyjnych instrumentach tworzą wesołą atmosferę.
Na góralskim weselu serwowane są specjalne potrawy charakterystyczne dla regionu, takie jak oscypek, kiełbasa góralska, pierogi, kołacz czy różnego rodzaju dania mięsne i przystawki. Co ciekawe, na stołach nie ma winietek, a każdy z gości rozprasza się i integruje z innymi osobami na weselu. To cudowna tradycja!
Góralskie wesele – jak się ubrać?
Jeżeli nie jesteś góralem lub góralką, nie musisz szukać stroju utożsamiając się z najbliższymi Pary Młodej. Jednak możesz wybrać sukienkę inspirowaną tradycyjnymi góralskimi strojami. Charakteryzują się one często bogatymi haftami, plisami i ozdobami w stylu ludowym. Alternatywnie, możesz zdecydować się na spódnicę w kolorach i wzorach charakterystycznych dla strojów góralskich, połączoną z ozdobną bluzką, co też będzie unikatowym rozwiązaniem. Zastanów się, czy dodać do stroju tradycyjne elementy, takie jak chustka na głowę, broszka lub ozdoba do włosów. Koniecznie wybierz wygodne buty, są odpowiednie do tańczenia, na parkiecie jest niezwykle ciasno, a podłoga jest ubita z desek.
Góralski ślub i wesele w Tatrach
Góralskie wesela są wyjątkowe ze względu na swoją specyficzną atmosferę, bogactwo tradycji i lokalnego folkloru. Są naprawdę okazją do przeżycia unikatowego doświadczenia kulturowego. Często goście weselni są zachęcani do włączania się w różne elementy ceremonii, co sprawia, że wszyscy czują się jak część wspólnoty. Byłoby cudownie, gdybym mogła przeżyć tradycyjne góralskie wesele jeszcze raz!
O.