MENU

ŚLUB KONKORDATOWY co to jest / formalności / ile kosztuje

ŚLUB KONKORDATOWY

slub-konkordatowy-co-to-jest-jak-wziac-slub-konkordatowy-jakie-dokumenty-czym-sie-rozni-od-koscielnego-ile-kosztuje-slub-konkordatowy

Co to jest ślub konkordatowy?

Ślub konkordatowy to małżeństwo zawierane w oparciu o umowę międzynarodową, jaką jest konkordat między Stolicą Apostolską a danym państwem. Konkordaty są porozumieniami zawieranymi między Stolicą Apostolską a państwami, które regulują stosunki między Kościołem katolickim a państwem w kwestiach takich jak status prawnomiędzynarodowy Kościoła, kwestie majątkowe, organizację diecezji i parafii, a także m.in. wyznaczenie duchowieństwa i jego uposażenie.

Ślub konkordatowy jest jednym z rodzajów ślubów cywilnych i ma znaczenie głównie w kontekście relacji między państwem a Kościołem katolickim. W ramach ślubu konkordatowego para małżeńska zobowiązuje się do życia razem w związku małżeńskim zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, a także prawa cywilnego państwa, które zawarło konkordat z Kościołem katolickim. W Polsce ślub konkordatowy został wprowadzony w 1998 roku, a od tego czasu para, która chce zawrzeć taki ślub, musi spełnić określone wymagania, takie jak udział w kursie przedmałżeńskim oraz uzyskanie pozwolenia na zawarcie małżeństwa od właściwego organu kościelnego.

slub-konkordatowy-co-to-jest-jak-wziac-slub-konkordatowy-jakie-dokumenty-czym-sie-rozni-od-koscielnego-ile-kosztuje-slub-konkordatowy

Zobacz ślub Judyty i Filipa [KLIK]

Jak wziąć ślub konkordatowy? 5 kroków

Ślub konkordatowy może być zawarty tylko w kościele katolickim, w którym znajduje się parafia lub filia parafii, na której terenie zamieszkuje jedna z narzeczonych. Aby wziąć ślub konkordatowy, należy spełnić kilka wymagań, które są następujące:

 1. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z miejscową parafią i umówić się z kapłanem, który będzie przeprowadzał kurs przedmałżeński.
 2. Następnie należy ukończyć kurs przedmałżeński, który jest wymagany przed zawarciem małżeństwa kościelnego.
 3. Po ukończeniu kursu przedmałżeńskiego, para musi uzyskać pozwolenie na zawarcie małżeństwa od właściwego organu kościelnego. Zazwyczaj jest to proboszcz parafii, na której terenie zamieszkuje jedna z narzeczonych.
 4. W dniu ślubu, para musi dostarczyć do kościoła aktu ślubu cywilnego, który został wcześniej zawarty w urzędzie stanu cywilnego.
 5. W czasie ceremonii ślubnej należy przestrzegać przepisów prawa kanonicznego oraz przepisów państwowych.

Warto pamiętać, że samo uzyskanie pozwolenia na zawarcie małżeństwa konkordatowego nie gwarantuje, że będzie ono możliwe do przeprowadzenia w wybranej dacie i w wybranej parafii. Dlatego należy dokładnie zaplanować całą procedurę i skontaktować się z parafią odpowiednio wcześniej.

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby wziąć ślub konkordatowy?

Aby wziąć ślub konkordatowy, zwykle wymagane są następujące dokumenty:

 1. Zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego – jest to dokument potwierdzający, że przyszli małżonkowie ukończyli wymagany przez Kościół katolicki kurs przygotowujący do małżeństwa.
 2. Oryginał i kopia aktu urodzenia – dokument ten jest niezbędny, aby potwierdzić tożsamość narzeczonych i ich datę urodzenia.
 3. Oryginał i kopia świadectwa chrztu – dokument ten jest wymagany przez Kościół katolicki, aby potwierdzić, że narzeczeni zostali ochrzczeni i są członkami Kościoła katolickiego.
 4. Zaświadczenie o stanie cywilnym – dokument ten jest wymagany, aby potwierdzić, że przyszli małżonkowie nie są jeszcze małżeństwem cywilnym.
 5. Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej – w Polsce wymagane jest również przedstawienie dokumentu potwierdzającego ukończenie szkoły podstawowej.

Wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od kraju i lokalnych przepisów kościelnych. W każdym przypadku, przed planowaną datą ślubu warto skonsultować się z miejscową parafią, aby uzyskać dokładne informacje na temat wymaganych dokumentów i procedur związanych z zawarciem ślubu konkordatowego.

slub-konkordatowy-dokumenty-slub-konkordatowy-co-to-jest-jak-wziac-slub-konkordatowy-jakie-dokumenty-czym-sie-rozni-od-koscielnego-ile-kosztuje-slub-konkordatowy

Zobacz ślub Kasi i Tomka [KLIK]

Kto powinien zdecydować się na ślub konkordatowy?

Ślub konkordatowy jest przeznaczony dla katolików, którzy chcą zawrzeć sakramentalny związek małżeński zgodny z nauką i przepisami Kościoła katolickiego. Osoby, które chcą zawrzeć małżeństwo w Kościele katolickim i żyją zgodnie z zasadami wiary katolickiej, powinny rozważyć opcję zawarcia ślubu konkordatowego. Małżeństwo sakramentalne to dla katolików bardzo ważna sprawa, ponieważ uważa się, że Bóg błogosławi związek małżeński i pomaga w nim obecnym i działają w nim.

Warto jednak pamiętać, że ślub konkordatowy nie jest dla każdego i wymaga od narzeczonych zaangażowania i gotowości do przestrzegania zasad wiary katolickiej. Osoby, które nie są praktykującymi katolikami lub nie chcą zawrzeć związku małżeńskiego zgodnie z zasadami Kościoła, mogą rozważyć inne opcje, takie jak ślub cywilny lub ślub kościelny, który nie jest zawierany na mocy konkordatu.

Czym różni się ślub konkordatowy od ślubu kościelnego?

Ślub konkordatowy jest jedną z form ślubu kościelnego, która jest regulowana przez konkordat, czyli umowę międzynarodową zawartą między Stolicą Apostolską (w imieniu Kościoła katolickiego) a danym krajem. Ślub konkordatowy jest uznanym prawnie sposobem zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim w krajach, które posiadają takie porozumienie z Watykanem. Główna różnica między ślubem konkordatowym a innymi formami ślubu kościelnego polega na tym, że jest to forma ślubu, która ma szczególne uznanie ze strony państwa. Oznacza to, że ma on pewne skutki prawne, takie jak możliwość wykorzystania ślubu konkordatowego jako dowodu na to, że para jest małżeństwem w świetle prawa.

Inne różnice między ślubem konkordatowym a innymi formami ślubu kościelnego mogą zależeć od konkretnych przepisów prawa kanonicznego, które regulują jego przebieg. W praktyce różnice te mogą dotyczyć na przykład sposobu dokonywania wstępnego sprawdzenia zdolności do zawarcia małżeństwa, obowiązku zapewnienia chrzestu oraz przedślubnych konsultacji z duszpasterzem. Podsumowując, ślub konkordatowy jest jedną z form ślubu kościelnego, która ma szczególne uznanie ze strony państwa. Różnice między nim a innymi formami ślubu kościelnego wynikają z przepisów prawa kanonicznego oraz ustaleń konkordatu z danym krajem.

slub-konkordatowy-co-to-jest-jak-zaplanowac-slub-konkordatowy-co-to-jest-jak-wziac-slub-konkordatowy-jakie-dokumenty-czym-sie-rozni-od-koscielnego-ile-kosztuje-slub-konkordatowy

Zobacz ślub Hani i Filipa [KLIK]

Ile kosztuje ślub konkordatowy?

Koszty związane ze ślubem konkordatowym mogą się różnić w zależności od kraju i parafii, w której ma być przeprowadzony ślub. W Polsce, opłaty związane z zawarciem ślubu konkordatowego są zazwyczaj niższe niż koszty ślubu cywilnego, ale i tak wymagają pewnych wydatków.

Koszty, które muszą ponieść narzeczeni, związane są z opłatami za:

 • uroczystość zaślubin w kościele;
 • skorzystanie z usług organisty, chóru lub solisty;
 • kwiaty i dekoracje kościoła;
 • sesję fotograficzną i wideo;
 • akcesoria i dekoracje, takie jak welony, obrączki czy poduszeczki;

Ponadto, w niektórych przypadkach, kosztów można się spodziewać w związku z:

 • wynajęciem sali weselnej lub restauracji;
 • cateringiem;
 • kosztami dojazdu gości.

Warto jednak pamiętać, że koszty związane z zawarciem ślubu konkordatowego są uzależnione od wielu czynników i różnią się w zależności od parafii i regionu. Dlatego przed podjęciem decyzji o ślubie konkordatowym warto dokładnie zorientować się w kosztach i wymaganiach organizacyjnych.

Ile trzeba zapłacić za ślub kościelny?

Koszty związane ze ślubem kościelnym zależą od wielu czynników, takich jak miejsce, w którym ma odbyć się ceremonia, parafia, w której zamierzamy się pobrać oraz dodatkowe usługi, jakie chcemy zamówić. Opłaty związane z samą ceremonią ślubną zazwyczaj obejmują koszty dekoracji kościoła, wynajmu organisty lub zespołu muzycznego, a także stawki dla osoby przewodniczącej ceremonii. Koszty te mogą wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od parafii i wybranej opcji.

Dodatkowe koszty, które mogą pojawić się w związku z organizacją ślubu kościelnego, to na przykład koszty przedmałżeńskiego kursu przygotowującego do życia małżeńskiego, koszty aktu małżeństwa oraz koszty zaświadczenia o chrzcie, jeśli jest to wymagane. Warto również pamiętać, że niektóre parafie mogą prosić o dobrowolną ofiarę na cele kościelne lub na rzecz ubogich, a także o dodatkowe datki na cele charytatywne.

Podsumowując, koszty związane ze ślubem kościelnym zależą od wielu czynników i mogą się znacznie różnić w zależności od wybranej parafii i dodatkowych usług, jakie chcemy zamówić. Warto więc skontaktować się z wybraną parafią i uzyskać szczegółowe informacje na temat kosztów związanych z organizacją ślubu kościelnego.

ile-trzeba-zaplacic-za-slub-koscielny-slub-konkordatowy-co-to-jest-jak-wziac-slub-konkordatowy-jakie-dokumenty-czym-sie-rozni-od-koscielnego-ile-kosztuje-slub-konkordatowy

Zobacz ślub Oli Pawła [KLIK]

Kiedy nie powinno się brać ślubu? 4 wskazówki

Decyzja o wzięciu ślubu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu i powinna być dokładnie przemyślana. Istnieje kilka sytuacji, w których nie powinno się brać ślubu, a oto kilka z nich:

 1. Kiedy nie jesteśmy pewni, czy chcemy spędzić resztę życia z naszym partnerem. Ślub wymaga zaangażowania i zaufania, a jeśli nie jesteśmy pewni, że jest to właściwa decyzja, może to prowadzić do niepotrzebnego cierpienia zarówno dla nas, jak i dla naszego partnera.
 2. Kiedy ulegamy presji otoczenia lub rodziny, a nie jest to nasza własna decyzja. Ślub powinien być decyzją opartą na naszej własnej wolnej woli i nie powinniśmy decydować pod wpływem presji ze strony innych osób.
 3. Kiedy nasz związek jest nieszczęśliwy lub pełen konfliktów. Ślub nie jest rozwiązaniem problemów w związku i może jedynie pogorszyć sytuację, jeśli nie ma podstawowej zgodności i szacunku w związku.
 4. Kiedy mamy wątpliwości co do wierności naszego partnera lub sami nie jesteśmy gotowi na bycie wiernym. Ślub wymaga oddania i lojalności, a jeśli mamy wątpliwości co do tego aspektu związku, może to prowadzić do trudności i bólu w przyszłości.

Podsumowując, nie powinniśmy brać ślubu, jeśli nie jesteśmy pewni, czy chcemy spędzić resztę życia z naszym partnerem, jeśli ulegamy presji otoczenia lub rodziny, jeśli nasz związek jest nieszczęśliwy lub pełen konfliktów, a także jeśli mamy wątpliwości co do wierności naszego partnera lub sami nie jesteśmy gotowi na bycie wiernym.

Czy można się rozwieść po ślubie konkordatowym?

Tak, jak w przypadku ślubów kościelnych, również w przypadku ślubów konkordatowych małżeństwo może być unieważnione lub rozwiedzione. Proces rozwodu kościelnego w Kościele katolickim wymaga uzyskania zgody Kościoła na stwierdzenie nieważności małżeństwa lub orzeczenia Kościoła o rozwiązaniu związku małżeńskiego z ważnych przyczyn.

Podobnie jak w przypadku rozwodu cywilnego, rozwód kościelny jest poważnym krokiem i powinien być rozważany tylko jako ostateczność, gdy wszystkie inne możliwości naprawy małżeństwa zostały wyczerpane. Kościół zachęca do tego, aby małżeństwa były trwałe i długotrwałe, a rozwód kościelny jest ostatecznością, która powinna być podejmowana tylko po dokładnym rozważeniu i modlitwie.

Czy stwierdzenie nieważności małżeństwa jest grzechem?

Nie, stwierdzenie nieważności małżeństwa przez Kościół nie jest uważane za grzech. Kościół uznaje, że istnieją okoliczności, w których małżeństwo nie zostało zawarte w sposób ważny i że w takich przypadkach można stwierdzić jego nieważność. Stwierdzenie nieważności małżeństwa nie jest tym samym co rozwód, który jest uważany za moralnie nieodpowiednie w katolicyzmie. Stwierdzenie nieważności małżeństwa oznacza, że związek ten nigdy nie został uznany przez Kościół za ważny sakrament małżeństwa, co pozwala na zawarcie nowego, ważnego małżeństwa w przyszłości.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa jest procesem, który jest prowadzony przez specjalną komisję kościelną i wymaga złożenia odpowiedniej dokumentacji oraz uzasadnienia przyczyn, dla których małżeństwo nie zostało zawarte w sposób ważny. Ten proces jest konieczny, aby zapewnić ochronę sacrum małżeństwa i pomóc osobom w sytuacjach, gdy ich związek nie spełnia kryteriów uznawanych przez Kościół za ważne małżeństwo. Podsumowując, stwierdzenie nieważności małżeństwa przez Kościół nie jest uważane za grzech, a jest procedurą, która ma na celu ochronę sakramentu małżeństwa i zapewnienie, że każde ważne małżeństwo jest zawierane w sposób właściwy i zgodny z nauką Kościoła.

 

slub-konkordatowy-czy-warto-brac-slub

Zobacz ślub Oli i Norberta [KLIK]

Czy obie strony otrzymują unieważnienie ślubu kościelnego?

Tak, obie strony w małżeństwie kościelnym otrzymują unieważnienie ślubu kościelnego, jeśli taki proces zostanie zakończony sukcesem. W Kościele katolickim stwierdzenie nieważności małżeństwa jest procesem, w którym badane są okoliczności zawarcia małżeństwa i jego ważność, a jeśli okazuje się, że małżeństwo nie było ważne, zostaje stwierdzone unieważnienie. Proces ten wymaga przedstawienia specjalnej dokumentacji i argumentacji, która ma na celu udowodnienie, że małżeństwo zostało zawarte w okolicznościach, które uniemożliwiają jego ważność, na przykład z powodu braku wolnej woli, braku zrozumienia istoty małżeństwa, czy też ukrywania istotnych informacji.

Jeśli po zakończeniu procesu stwierdzono nieważność małżeństwa, Kościół wydaje dekret o unieważnieniu, który oznacza, że małżeństwo nie było ważne i obie strony są wolne od zobowiązań wynikających z tego małżeństwa. W ten sposób, unieważnienie dotyczy obu stron małżeństwa i kończy ich związek kościelny. Warto zaznaczyć, że unieważnienie małżeństwa kościelnego nie oznacza automatycznego rozwodu w świeckim prawie państwowym. Unieważnienie kościelne ma charakter wyłącznie kościelny i nie ma bezpośredniego wpływu na stan cywilny małżeństwa, który może wymagać osobnego postępowania rozwodowego przed organami państwowymi.

Kto płaci za rozwód kościelny?

W Kościele katolickim nie ma formalnego opłacania rozwodu kościelnego, ponieważ nie jest to opłata, którą trzeba zapłacić, aby uzyskać rozwód. Zamiast tego, proces stwierdzenia nieważności małżeństwa jest złożonym procesem, który wymaga zebrania specjalnej dokumentacji i argumentacji, aby udowodnić, że małżeństwo nie było ważne od samego początku. Ze względu na to, że proces ten jest złożony i wymaga specjalistycznej wiedzy, zwykle związane są z nim koszty. Koszty te zależą od wielu czynników, takich jak kraju, w którym przebiega proces, oraz od specyfiki każdej konkretnej sprawy.

W niektórych przypadkach, jeśli osoba ubiegająca się o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest uboga, może ubiegać się o zwolnienie z kosztów procesu. W innych przypadkach, Kościół może pokryć część lub całość kosztów procesu, szczególnie jeśli uważa, że uzasadnione jest stwierdzenie nieważności małżeństwa. W każdym razie, najlepiej skonsultować się z miejscowym duchowieństwem lub kancelarią kościelną, aby uzyskać dokładne informacje na temat kosztów związanych z procesem stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Co to jest  ŚLUB HUMANISTYCZNY?

INSTAGRAM

Comments
Add Your Comment

CLOSE