MENU

ŚLUB HUMANISTYCZNY 5 kroków jak zorganizować, koszty

ŚLUB HUMANISTYCZNY

slub-humanistyczny-co-to-jak-zorganizowac-slub-humanistyczny-koszty-jest-jak-wyglada-ceremonia-slubu-humanistycznego-czym-sie-rozni-od-cywilnego

Co to jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to uroczystość, która zyskuje na popularności wśród par, które chcą połączyć się w związku małżeńskim, ale niekoniecznie chcą odbyć tradycyjny ślub kościelny. Jest to ceremonia, która skupia się na wartościach humanistycznych i daje parze duże pole do popisu w kwestii personalizacji swojej ceremonii. W dzisiejszym artykule opowiem Ci więcej o ślubie humanistycznym, jego cechach charakterystycznych oraz tym, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o jego zorganizowaniu.

Ślub humanistyczny to ceremonia, która opiera się na wartościach humanistycznych, takich jak miłość, szacunek, równość i wolność. W odróżnieniu od tradycyjnego ślubu kościelnego, ślub humanistyczny jest prowadzony przez przewodnika humanistycznego, celebranta a nie duchownego. Ceremonia ta skupia się na historii miłosnej pary, ich związkach i wartościach, które ich łączą. Obrzędy i ceremoniały są personalizowane w zależności od preferencji pary, a także jej kultury i tradycji.

 

slub-humanistyczny-co-to-jak-zorganizowac-slub-humanistyczny-koszty-jest-jak-wyglada-ceremonia-slubu-humanistycznego-czym-sie-rozni-od-cywilnego

Zobacz ślub Moniki i Maćka [KLIK]

Jak wygląda ceremonia ślubu humanistycznego?

Ceremonia humanistyczna zazwyczaj rozpoczyna się od powitania gości przez celebranta, który przedstawia się i opowiada o swojej roli w ceremonii. Następnie para młoda przychodzi do miejsca, gdzie odbędzie się uroczystość. Często para młoda wchodzi razem, ale nie ma ściśle określonego sposobu. Podczas ceremonii przewodnik humanistyczny skupia się na miłości, szacunku i równości pary. Opowiada historię miłości pary, ich relacji i wartości, które ich łączą na podstawie wcześniejszego rekonesansu. Para może zdecydować, czy chce włączyć swoją historię miłosną do ceremonii, czy też chce, aby przewodnik humanistyczny opowiadał o niej samodzielnie.

Następnie para młoda składa przysięgę, w której deklaruje swoją miłość, szacunek i poświęcenie dla drugiej osoby. Często para młoda pisze swoje przysięgi, ale nie jest to obowiązkowe. Przysięga jest odczytywana przez przewodnika humanistycznego lub przez samą parę. Po przysiędze następuje wymiana obrączek, co jest jednym z najważniejszych momentów ceremonii. Obrączki są symbolem miłości i zaangażowania pary w ich związek. Para może wybrać dowolne obrączki, które uważa za najodpowiedniejsze dla siebie.

Po wymianie obrączek para młoda często składa sobie życzenia i podziękowania dla swoich gości. Mogą również wykonać specjalne rytuały, takie jak symboliczne związanie wstążką, palenie kadzidła lub zasadzenie drzewa, co jest symbolem wzrostu ich związku i miłości. Ceremonia kończy się złożeniem podpisów na symbolicznych dokumentach ślubnych.

Czym się różni ślub humanistyczny od cywilnego?

Ślub humanistyczny a ślub cywilny to dwa różne rodzaje ceremonii ślubnych, chociaż oba mają charakter niereligijny i cywilny. Oto główne różnice między nimi:

 1. Podstawa filozoficzna – Ślub cywilny jest ceremonią oficjalną, która ma na celu legalizację związku małżeńskiego przez państwo. Ceremonia cywilna prowadzona jest przez urzędnika stanu cywilnego, który zwykle przemawia o związku między partnerami, przedstawiając w ten sposób procedurę prawną. Natomiast ślub humanistyczny jest uroczystością nawiązującą do humanistycznych wartości i idei, takich jak wolność, równość, szacunek do ludzi i otaczającej nas natury. Ceremonia ta skupia się na uczuciach, wartościach jakie są pomiędzy Wami.
 2. Charakter ceremonii – Ślub cywilny zwykle odbywa się w urzędzie stanu cywilnego, a ceremonia ta jest przeprowadzana zgodnie z wymogami prawnymi. Ceremonia jest zwykle krótka, składa się z ustalonego programu i zwykle nie ma w niej miejsca na osobiste wyznania miłosne. Natomiast ślub humanistyczny może odbywać się w dowolnym miejscu i ma bardziej swobodny charakter. Ceremonia ta składa się z osobistych przemówień i wyznań miłosnych, poezji, muzyki i innych elementów, które są istotne dla pary młodej.
 3. Wartości i cele – Ślub cywilny skupia się głównie na formalnym i prawnym wymiarze małżeństwa. Ceremonia ta jest zwykle krótka i ma na celu udokumentowanie faktu małżeństwa. Z drugiej strony, ślub humanistyczny skupia się na wartościach, jakie towarzyszą związkowi małżeńskiemu, takich jak miłość, szacunek, przyjaźń, wzajemna pomoc i wsparcie. Ceremonia ta skłania się ku osobistemu i emocjonalnemu wymiarowi związku małżeńskiego, skupiając się na indywidualnej i unikalnej relacji między partnerami.

Podsumowując, ślub humanistyczny i cywilny różnią się przede wszystkim filozofią i podejściem do małżeństwa, a także charakterem ceremonii. Ślub humanistyczny kładzie większy nacisk na wartości, emocje i indywidualne podejście do związku, podczas gdy ślub cywilny skupia się bardziej na wymiarze formalnym i prawno-administracyjnym.

 

slub-humanistyczny-co-to-jak-zorganizowac-slub-humanistyczny-koszty-jest-jak-wyglada-ceremonia-slubu-humanistycznego-czym-sie-rozni-od-cywilnego

Zobacz ślub Alicji i Pawła [KLIK]

Czy ślub humanistyczny ma moc prawną?

W Polsce, ślub humanistyczny jako taki nie jest uznawany przez prawo, ale istnieje możliwość przeprowadzenia ceremonii za zgodą urzędu stanu cywilnego lub wyznaczonego przez niego urzędnika. W takim przypadku ceremonia ślubna musi spełnić określone wymogi prawne, np. musi zostać przeprowadzona zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa, zawierać elementy określone przez przepisy i odbywać się w obecności urzędnika stanu cywilnego lub osoby do tego upoważnionej. Po przeprowadzeniu ceremonii i uzyskaniu podpisów nowożeńców i świadków, urząd stanu cywilnego wydaje świadectwo małżeństwa, które ma moc prawną.

W większości krajów ślub humanistyczny ma moc prawną, podobnie jak ślub cywilny. W niektórych krajach, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, śluby humanistyczne są uznawane prawnie jako alternatywna forma zawierania małżeństwa obok ślubów kościelnych i cywilnych. Podsumowując, choć ślub humanistyczny nie jest formalnie uznawany jako odrębna forma zawarcia małżeństwa, to istnieją sposoby na zorganizowanie ceremonii zgodnej z humanistycznymi wartościami i ideami oraz spełniającej wymogi prawne.

Czy można połączyć ślub cywilny z humanistycznym?

Tak, jest możliwe połączenie ślubu cywilnego z ceremonią ślubu humanistycznego. W Polsce w przypadku połączenia obu ceremonii, para może najpierw udać się do urzędu stanu cywilnego, aby formalnie zawrzeć związek małżeński i podpisać akty małżeńskie. Następnie, para może zorganizować osobną ceremonię ślubną zgodnie z wartościami i ideami humanistycznymi.

Taka opcja pozwala parze na uzyskanie ważnego dokumentu prawnego, jakim jest akt małżeństwa, a jednocześnie umożliwia przeprowadzenie osobistej i bardziej spersonalizowanej ceremonii ślubnej, która będzie odpowiadała ich przekonaniom i wartościom. Warto jednak pamiętać, że to rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami i organizacją dwóch osobnych uroczystości, co dla niektórych par może być zbyt obciążające finansowo lub organizacyjnie. Dlatego, wybór takiego rozwiązania powinien być dobrze przemyślany i uzgodniony z odpowiednimi osobami, takimi jak celebrant lub koordynator ceremonii.

 

slub-humanistyczny-co-to-jak-zorganizowac-slub-humanistyczny-koszty-jest-jak-wyglada-ceremonia-slubu-humanistycznego-czym-sie-rozni-od-cywilnego

Zobacz ślub Marty i Antona [KLIK]

Jakie są korzyści organizacji ślubu humanistycznego?

Organizacja ślubu humanistycznego ma wiele korzyści dla pary młodej, w tym:

 1. Personalizacja ceremonii – ślub humanistyczny daje parze młodej dużą swobodę w kwestii personalizacji swojej ceremonii. Mogą wybrać swoje ulubione piosenki, wiersze i teksty, a także zdecydować, jakie elementy obrzędowe chcą uwzględnić w swojej ceremonii.
 2. Brak ograniczeń czasowych i miejscowych – w odróżnieniu od tradycyjnego ślubu kościelnego, ślub humanistyczny nie jest ograniczony czasem ani miejscem. Para może zdecydować się na organizację swojego ślubu w dowolnym miejscu i czasie, co daje im duże pole do popisu w kwestii personalizacji.
 3. Większa swoboda w kwestii wyboru przewodnika ceremonii – w przypadku ślubu kościelnego para jest związana z duchownym związanym z konkretną religią. W przypadku ślubu humanistycznego para ma większą swobodę w kwestii wyboru przewodnika ceremonii. Mogą wybrać osobę, z którą łączą ich podobne wartości i przekonania.
 4. Skupienie się na wartościach humanistycznych – ślub humanistyczny skupia się na wartościach humanistycznych, takich jak miłość, szacunek, równość i wolność. Ceremonia ta nie ma charakteru religijnego, dzięki czemu para młoda może czuć się swobodniej i bardziej zrelaksowana.
 5. Współpraca z przewodnikiem humanistycznym – przewodnik humanistyczny to osoba, która pomoże parze młodej w zaplanowaniu ceremonii i poprowadzi ją w dniu ślubu. Współpraca z przewodnikiem humanistycznym może być bardzo inspirująca i pomóc parze młodej w lepszym zrozumieniu swojego związku i wartości, które ich łączą.
 6. Uwzględnienie kultury i tradycji pary – ślub humanistyczny daje parze młodej duże pole do popisu w kwestii uwzględnienia swojej kultury i tradycji. Para może uwzględnić w ceremonii elementy swojej kultury, takie jak tańce, stroje, muzyka i potrawy, co może uczynić ceremonię jeszcze bardziej osobistą i wyjątkową.

Podsumowując, ślub humanistyczny to ceremonia, która skupia się na wartościach humanistycznych i daje parze młodej dużą swobodę w kwestii personalizacji swojej ceremonii. Organizacja ślubu humanistycznego ma wiele korzyści dla pary młodej, w tym personalizację ceremonii

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny jest przeznaczony dla par, które chcą zawrzeć związek małżeński, ale nie chcą lub nie mogą skorzystać ze ślubu kościelnego lub cywilnego. W zależności od kraju i prawa, mogą w nim wziąć udział zarówno osoby wierzące, jak i niewierzące. W Polsce, gdzie ślub humanistyczny formalnie nie jest uznawany przez prawo, ceremonia taka może zostać przeprowadzona jedynie za zgodą urzędu stanu cywilnego lub osoby do tego upoważnionej. Para, która chce wziąć ślub humanistyczny, musi najpierw zarejestrować swój związek małżeński w urzędzie stanu cywilnego, a następnie zdecydować się na zorganizowanie ceremonii zgodnej z humanistycznymi wartościami.

W krajach, gdzie ślub humanistyczny formalnie jest uznawany przez prawo, para, która chce wziąć taki ślub, może skorzystać z oferty różnych organizacji humanistycznych lub niezależnych celebrantów, którzy zajmują się organizacją ceremonii ślubnej i nadają jej charakter humanistyczny. Podsumowując, ślub humanistyczny jest przeznaczony dla par, które chcą wziąć ślub, ale chcą to uczynić w sposób zgodny z humanistycznymi wartościami i ideami.

Czy ślub humanistyczny może zastąpić ślub cywilny lub kościelny?

W większości krajów ślub humanistyczny nie może zastąpić ślubu cywilnego lub kościelnego, ponieważ nie posiada on mocy prawnej. Ceremonia ślubna, która ma moc prawną, musi być zorganizowana zgodnie z przepisami ustawodawstwa danego kraju. W Polsce, na przykład, aby zawrzeć ważny związek małżeński, należy udać się do urzędu stanu cywilnego i podpisać tam akt małżeństwa. Ślub cywilny, który odbywa się w urzędzie stanu cywilnego, jest jedynym sposobem na zawarcie ważnego prawnie związku małżeńskiego w Polsce.

Jednakże, w niektórych krajach, takich jak Islandia, Irlandia, Szkocja czy Norwegia, ślub humanistyczny może być uznawany za ważny prawnie, o ile celebrant ma odpowiednie uprawnienia. W takim przypadku, ceremonia humanistyczna może zastąpić ślub cywilny lub kościelny i mieć pełną moc prawną. Warto również zaznaczyć, że niektóre pary decydują się na organizację ceremonii ślubnej, która nie ma mocy prawnej, ale jest ważna dla nich ze względów emocjonalnych lub duchowych. W takim przypadku, ceremonia humanistyczna może być alternatywą dla ślubu cywilnego lub kościelnego, choć nie zastępuje ona formalnego aktu małżeństwa.

 

slub-humanistyczny-co-to-jak-zorganizowac-slub-humanistyczny-koszty-jest-jak-wyglada-ceremonia-slubu-humanistycznego-czym-sie-rozni-od-cywilnego

Zobacz ślub Eweliny i Wojtka [KLIK]

Jak zorganizować ślub humanistyczny 5 punktów?

Oto pięć punktów, które warto wziąć pod uwagę przy organizacji ślubu humanistycznego:

 1. Wybór celebranta: Pierwszym krokiem do zorganizowania ślubu humanistycznego jest znalezienie celebranta, czyli osoby, która przeprowadzi ceremonię. Celebrant powinien mieć doświadczenie w prowadzeniu ceremonii humanistycznych i być w stanie dostosować ceremonię do preferencji i wartości pary.
 2. Wybór miejsca ceremonii: Śluby humanistyczne można organizować w różnych miejscach, takich jak parki, plaże, lasy, ale też w pięknych salach balowych czy zabytkowych pałacach. Ważne, aby miejsce ceremonii było zgodne z charakterem i stylizacją ślubu oraz wygodne dla gości.
 3. Przygotowanie treści ceremonii: Ślub humanistyczny jest personalizowany i unikalny, a więc celebrant powinien pomóc parze w przygotowaniu treści ceremonii, takich jak przemówienia, wiersze czy przysięgi. Para może również dodać do ceremonii osobiste elementy, takie jak muzyka, poezja czy tańce.
 4. Dekoracje i stylizacja: Stylizacja ślubu humanistycznego może być bardzo różnorodna i zależy od gustów pary. Warto zastanowić się nad dekoracjami, takimi jak kwiaty, świeczniki, dywany, ławki czy architektura kwiatowa.
 5. Catering i muzyka: Ślub humanistyczny zwykle obejmuje część przyjęcia, podczas której goście mogą się bawić i cieszyć wspólnie z nowożeńcami. Warto zatroszczyć się o wybór cateringu i muzyki, tak aby były one zgodne z preferencjami pary i odpowiednie dla charakteru uroczystości.

Organizacja ślubu humanistycznego jest bardzo zindywidualizowana, a więc wiele zależy od preferencji pary. Jednakże, powyższe pięć punktów stanowią dobry punkt wyjścia do zorganizowania takiej uroczystości.

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Koszt ślubu humanistycznego zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja ceremonii, liczba gości, wybór dekoracji i oprawy muzycznej, wynajem sprzętu itp. Koszt może się również różnić w zależności od kraju i regionu, w którym odbywa się ceremonia, a także od wyboru konkretnego celebranta lub organizacji humanistycznej. W Polsce, gdzie ślub humanistyczny nie jest formalnie uznawany przez prawo, koszt ceremonii zależy w dużej mierze od umowy, jaką para zawiera z celebrantem lub organizacją humanistyczną. W zależności od zakresu usług, jakie oferuje celebrant lub organizacja, koszt ceremonii może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

W krajach, gdzie ślub humanistyczny jest uznawany przez prawo, koszty związane z ceremonią mogą być podobne do kosztów ślubu cywilnego lub kościelnego. W niektórych krajach, takich jak Wielka Brytania, koszt ślubu humanistycznego może być nawet niższy niż koszt ślubu kościelnego, ponieważ nie ma dodatkowych opłat związanych z wynajmem kościoła. W każdym przypadku, koszt ślubu humanistycznego zależy od indywidualnych preferencji pary i może być dopasowany do ich budżetu. Warto wcześniej skonsultować się z celebrantem lub organizacją humanistyczną, aby poznać szczegóły kosztów i zakresu usług oferowanych w ramach ceremonii ślubnej.

Jeżeli poszukujecie doświadczonego fotografa na swój ślub humanistyczny zapraszam do KONTAKTU 🙂

Ola

INSTAGRAM

Comments
Add Your Comment

CLOSE