MENU

ŚLUB JEDNOSTRONNY – dla kogo? czym jest? a formalności

Ślub jednostronny – dla kogo?

Co to jest ślub jednostronny?

Trudno przewidzieć co przyniesie nam życie, a tym bardziej trudno przewidzieć miłość. Ślub jednostronny – dla kogo? Zwykle przychodzi znienacka i nie pyta o zdanie. Rozsiada się wygodnie i drwi sobie z naszych planów. Jednak niezależnie od tego jak bardzo miłość różni się od naszych wyobrażeń, w jednej kwestii pozostaje zgodna. Miłość chce, by mówić o niej głośno i uroczyście.  A jakże lepiej można celebrować miłość, jeśli nie ślubem?

slub-jednostronny-w-polsce-slub-jednostronny-dla-kogo-slub-jednostronny-formalnosci-slub-jednostronny-prawo-kanoniczne

Zdarza się, że para narzeczonych jest innego wyznania. I choć mogłoby się wydawać, że będzie to przeszkodą w organizacji ślubu, kościół Katolicki przewiduje taką możliwość.

Ślub jednostronny w Kościele Katolickim może wziąć para, w której jedna z osób jest wierząca, zaś druga:

  • jest innego wyznania,
  • jest ateistą bądź agnostykiem,
  • pomimo chrztu nie została wychowana w wierze i nie praktykuje jej,
  • podlega cenzurze kościelnej.

slub-jednostronny-w-polsce-slub-jednostronny-dla-kogo-slub-jednostronny-formalnosci-slub-jednostronny-prawo-kanoniczne  slub-jednostronny-w-polsce-slub-jednostronny-dla-kogo-slub-jednostronny-formalnosci-slub-jednostronny-prawo-kanoniczne  slub-jednostronny-w-polsce-slub-jednostronny-dla-kogo-slub-jednostronny-formalnosci-slub-jednostronny-prawo-kanoniczne

Ślub jednostronny – czym różni się od ślubu tradycyjnego?

Miłość, wierność i uczciwość małżeńską ślubują obie strony, z tą różnicą, że osoba niebędąca członkiem Kościoła katolickiego pomija ostatnią frazę “Tak mi dopomóż Panie Boże…” Nie obejmuje jej także obowiązek spowiedzi oraz przystąpienia do Komunii. Nie wykonuje znaku krzyża. Podczas ślubu jednostronnego dopuszcza się obecność niekatolickiego duszpasterza, który może wziąć czynny udział w ceremonii – np. przeczytać fragment Pisma lub wygłosić przemowę.

slub-jednostronny-w-polsce-slub-jednostronny-dla-kogo-slub-jednostronny-formalnosci-slub-jednostronny-prawo-kanoniczne slub-jednostronny-w-polsce-slub-jednostronny-dla-kogo-slub-jednostronny-formalnosci-slub-jednostronny-prawo-kanoniczne

Ślub jednostronny a formalności

Organizacja ślubu jednostronnego nieco różni się od przygotowań do tradycyjnego ślubu. Po pierwsze, osoba pozostająca poza wiarą Kościoła Katolickiego zwolniona jest z obowiązku dostarczenia świadectwa ukończenia katechezy szkolnej, nie musi także uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich.

Aby mógł się odbyć, niezbędne jest uzyskanie dyspensy, czyli pozwolenia od biskupa na wstąpienie w związek małżeński. W celu uzyskania tego dokumentu osoba nienależąca do Kościoła wypełnia dokument, oświadczając, że nie będzie utrudniał małżonkowi praktykowania wiary, a także, że pozwoli wychować dzieci w wierze katolickiej. Otrzymanie dyspensy od duchownego w zasadzie kończy formalności, jakich musi dopełnić taka osoba.

slub-jednostronny-w-polsce-slub-jednostronny-dla-kogo-slub-jednostronny-formalnosci-slub-jednostronny-prawo-kanoniczne slub-jednostronny-w-polsce-slub-jednostronny-dla-kogo-slub-jednostronny-formalnosci-slub-jednostronny-prawo-kanoniczne

Każda miłość jest piękna i każda zasługuje na celebrowanie jej. A wiara powinna miłość wspierać i budować, bez względu na różnice. Czy planujecie ślub ? Chętnie potowarzyszę Wam w tym wyjątkowym dniu – Fotograf ślubny z pasją. Piszcie śmiało!

INSTAGRAM

Comments
Add Your Comment

CLOSE