MENU

Filipiny Bohol Palawan Fotografie – Aleksandra Nowak #2

FILIPINY | PHILIPPINES

philippines-filipiny-palawan-tanie-loty-rajskie-wyspy

FILIPINY BOHOL PALAWAN FOTOGRAFIE

Bohol | Panglao | Czekoladowe wzgórza | Loboc

Zobaczenie choćby skrawka Azji było moim marzeniem od bardzo dawna. Kierunek Filipiny Bohol Palawan Fotografie gdy tylko pojawiła się oferta z tanimi biletami, decyzja była jednoznaczna – lecimy.Upraszczając całą drogę – od systemu rozrywki w Air China, jakimi są jednorazowe słuchawki, podłączone do “tabletu” o wymiarach 10x20cm. Poprzez bieg z jeepneya po skuter i dojazd do portu na minuty przed odpłynięciem promu. W końcu wylądowaliśmy na wyspie Panglao, która była naszym pierwszym przystankiem.

W “bazie noclegowej” poznaliśmy Maję i Kamila, których mogliście podziwiać w poprzednim poście. Po jednej ze wspólnych wycieczek, podczas odpoczynku na plaży, poznaliśmy Mariolę i Tomka (ich sesja tu). W trakcie usłyszeli ojczysty język postanowili się do nas dosiąść. Od słowa do słowa zaproponowali nam wspólny objazd wyspy Bohol. Nie mogliśmy odmówić! Rezerwat tarsierów, Czekoladowe Wzgórza, rzeka Loboc oraz lokalsi i ich codziennie życie – to było niesamowite, poznać i zobaczyć z bliska jak żyją ludzie na drugim końcu świata.

Palawan | El Nido | Corong Corong

Kolejny przystanek pięknych Filipiny, Bohol, Palawan. To jak nas przywitał, to była po prostu magia. Z pewnością widziałam wiele zachodów słońca, jednak śmiało mogę rzec, że ten był jednym z najpiękniejszych jakie mogłam zobaczyć. El Nido i Corong Corong to miejsca, w których spędziliśmy najwięcej dni. To takie niezwykle, że za każdym zakrętem czeka coś innego, roślinność, woda, rafa czy zagospodarowanie plaży. By najwięcej skorzystać codziennie zwiedzaliśmy pobliskie plaże, czy to kajakiem, czy trycyklem (lokalny środek komunikacji).

Filipiny, raj na ziemi…

Palmy, biały piasek i turkusowa woda to istny raj. Bo ja kocham wodę ponad wszystko, a słońce mam czasem mam wrażenie.. Bez niego nie ma życia. Innymi słowy spokój, czas na poukładanie myśli ale przede wszystkim docenienie każdej chwili, odkrywając kolejne miejsca. Nie mogłam uwierzyć, że tu jestem. Na jednej z plaż poznaliśmy Gosię i Maćka – świeżo zaręczonych na Filipinach. To jest historia warta opowiedzenia. Później wspólnie popływaliśmy po okolicznych wyspach, rozkoszując się widokami nad, jak i pod wodą.

Nawet poparzenie przez meduzy nie mogło odebrać radości! Wtedy bolało mocno, jednak widok filipińczyków, którzy od najmłodszych lat pływają, a mam wrażenie, że ich płuca to skrzela. Kiedy schodzą pod wodę niemal ponad 5 metrów bez użycia maski i tlenu. Widok niesamowity!

Filipiny Bohol Palawan Fotografie

Puerto Princessa

Ostatnim punktem wycieczki była Puerto Princesa, w której znajduje się podziemna rzeka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto wybrana jako jeden z siedmiu nowych cudów natury. Dotarliśmy do portu o 14:55, zaledwie 5 minut przed ostatnim odpływem w stronę rzeki. Długa podróż i pośpiech sprawiły, że w tym dniu nie było nam do śmiechu. Jednak gdy wróciliśmy z wycieczki zdaliśmy sobie sprawę, że lepiej nie mogliśmy trafić. Codziennie miejsce odwiedza 1 200 turystów z całego świata, a łódki wypływają praktycznie jedna za drugą. Jedna mieści max. 6 osób oraz pilota. Filipiny Bohol Palawan Fotografie.

W konsekwencji docierając na miejsce zastaliśmy tylko trzech pracowników, poza nami były tylko małpy. Podziemna rzeka, w której znajduje się jedna z największych komór jaskiniowych na świecie praktycznie stoi w miejscu. Otacza nas grobowa cisza i ciemność, spośród której wyłaniają się fascynujące stalaktyty i stalagmity, podświetlane latarką przez pilota. W trakcie setki, a może tysiące nietoperzy, a w łódce tylko my. Wielkie wow. Palawan pożegnał nas tęczą, było przepięknie.

Opis uprościłam o wiele osób i miejsc, które poznaliśmy. Piszę o samych pozytywach, bo tak już mam. Nawet mrówki wchodzące do pokoju mi nie przeszkadzają;) Każdy kto zagłębi się w informacje dotyczące Filipin powinien wiedzieć, że mogą go spotkać różne “przygody”. Nas nie spotkało nic, czym moglibyśmy się martwić. Nie zawsze wyciągałam aparat i wpis to tylko skrót tego co tam zobaczyliśmy. Podsumowując, jeżeli ktokolwiek z Was będzie miał okazję zobaczyć choć kilka miejsc na Filipinach – z czystym sumieniem polecam, warto.

INSTAGRAM

philippines-filipiny-palawan-tanie-lotyphilippines-filipiny-palawan-tanie-loty-boholphilippines-filipiny-palawan-tanie-loty- philippines-tanie-filipiny-bohol-island philippines-tanie-filipiny-bohol-island philippines-tanie-filipiny-bohol-tarsier

INSTAGRAM

Comments

Bardzo ładnie. Bardzo ładne zdjęcia Oglądam swoje i chyba muszę aparat zmienić . Mnie Coron jakoś bardzo nie zachwycił ale mam inne swoje ulubione wyspy . Apo , Camiguin ,Gigante nord. Bohol , Pamilikan i Siquiihor też super. Warto się wybrać na północ Luzonu Banaue ,Kalinga czy Sagada . Bardzo malownicze tereny.

Add Your Comment

CLOSE